Divadlo
Ochotnický spolek Kollár v Kaznějově
19. dubna 1896 byl v Kaznějově založen ochotnický spolek Kollár. Předsedou spolku byl zvolen Jan Šimandl, starosta obce. Místopředsedou Václav Urban, pokladníkem Jan Reinvart,jednatelem Rudolf Wácha, režisérem Ludvík Kadlus, ředitelem divadla František Sušánka, revizorem účtů Václav Macháček a správcem divadla Josef Juha. První ženou, členkou souboru, se stala Barbora Sušánková. Při zahájení činnosti měl spolek 100 zlalých dluhu, ale už po roce vykazoval čisté jmění 6 zlatých a 68 krejcarů. Byla nastudována představení Jan Výrava, Naši furianti, Na statku a v chaloupce aj. Divadelní představení se konala střídavě v hostinci pana Plechatého a pana Rotta. V hostinci pana Rotta zakotvil spolek od roku 1910 natrvalo. Hrálo se na dřevěném přístavku, později bylo postaveno jeviště zděné.
Do činnosti spolku zasáhla rušivě první světová válka. Po vzniku republiky r. 1918 se začala činnost znovu rozbíhat. Hrála se představení na jevišti i ve volné přírodě, např. Jan Kozina. Nejvíce se podíleli na činnosti spolku do druhé světové války Rudolf Hanzlíček, Antonín Kindl, Antonín Henžlík, František Triner, Václav Juha, Božena Nová, Antonín Šmídl a Růžena Běhounková. Ke 40. výročí spolku byla úspěšně uvedena hra Maturita. O činnosti ochotníků se v té době pochvalně vyjádřil okresní osvětový referent, řídící učitel Pavel Holec z Lomničky.
Charakteristickou osobností spolku byla Anna Molcarová, jednatelka a nápovědka, známá také jako vedoucí místní obecní knihovny. V době protektorátu činnost ochotníků zanikla. V březnu roku 1946 se konala valná hromada ochotnického spolku. Práci ztížil odchod některých členů za prací do jiných míst a do vojenské služby. Později se stalo ochotnické divadlo součástí Závodního klubu při chemickém závodě.
V současné době na tradice ochotnického spolku Kollár úspěšně navazuje divadelní soubor Štace, založený v roce 1979. Připomeňme např. jeho účast na Národní přehlídce venkovských divadelních souborů Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou v roce 1991 a 1994. Soubor odtud přivezl tři ceny: za aktivní dramaturgii, za spontánní herecký projev a Štěpán Svoboda dostal ocenění za individuální herecký výkon.